KUMLUCA MEHTER TAKIMI TARİHÇESİ

Ekim 2011 ayı sonlarında Kumluca Belediye başkanı Hüsamettin Çetinkaya’nın Kumluca Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Mehmet Ali Girgin ve Müzik Öğretmeni Barış Eken’den Kumluca da bir mehter takımı kurulması için talepte bulunmuş, bu gerçekleştiği takdirde Kumluca belediyesi olarak tam desteği vereceklerini söylemesi ile Kumluca mehter takımı’nın temeli atılmıştır.

28.10.2011 tarihinde Kumluca Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Mehmet Ali Girgin ve Müzik Öğretmeni Barış Eken Kumluca Karatepe de bulunan Kulede Belediye Meclis Üyesi Sait Kaya, Belediye Mali İşler Müdürü Kazım Turkay, Esnaf Mehmet Akkuzu, Öğretmenler Azem Farsak, Ahmet Ali Diken ve Kumluca Kültür Derneği Başkanı Turgut Eken’den oluşan bir toplantı yaparak bu işi yapıp yapamıyacakları tartışılır. Yapılabileceği düşünülerek bir hafta sonra daha geniş kapsamlı olarak toplanılır.

Mehter Takımının oluşumunda tamamiyle gönüllülük esasına dayalı çeşitli mesleklerden 35-40 civarında kişi görev almış bu insanların tek beklentisi Atalardan kalma bu geleneğin devam etmesidir.

Bu toplantıda mehter müzik aletlerinin çalınması konusu gündeme gelir. Tabii ana ve en zor alet olan Zurna çalma işi için eleman bulmak zordur. Müzik öğretmeni Barış Eken aynı zamanda ney çaldığı için bir zurna bulup denemek ister. Üflersem mutlaka çalarım düşüncesi ile müzik Aletleri satan bir dükkana gider orada bir zurna dener ve bu işin olacağına inanır. Ona yine ney çalan  Murat Arlı’da orada katılır. Önceki yıl Halk Eğitim Merkezinde açılan Ney Kursuna katılan  Din Görevlisi Musa Yorgancıda ben bunu yaparım cesareti olunca bir hafta sonraki toplantıda bu işin olacağı inancı ile malzeme teminine araştırmalarına başlanır. Kasım ayı hemen hemen  malzeme araştırması ile geçer.

Aralık/2011 ayı ortalarında Müzik aletlerinin temininden sonra Her hafta Salı akşamları toplanıp çalışmaya başladık. Hedefimiz 13.ncü Tarım ve Seracılık Festivali Yörük Göçü idi. Ama 4 hafta çalıştıktan sonra 22.01.2012 tarihinde yapılan Deve Güreşi etkinliklerinde bir konser vermemiz istendi. Bu arada Kıyafetlerimizde yeni gelmişti. Daha kıyafetleri bile giymeyi öğrenemeden bu konsere çıktık ve başarılı olduk. Bu bizim için bir özgüven oldu.

Daha sonrasında Salı Akşamları yine çalışmaya devam ettik.  Bu çalışmalar sonucunda 14.04.2012  tarihinde yapılan Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde marş ve ilahilerden oluşan bir konser, 18.04.2012 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Parkının açılışında kısa bir konser vererek 25.04.2012 tarihindeki yörük göçünü beklemeye başladık. O günde Hükümet Konağından Karatepe ye Kadar hiç durmadan Mehter Yürüyüşü ile yürüyerek Kumlucada bir ilki gerçekleştirdik. Karatepe de ise bir konserle etkinliğimizi tamamladık. İnşallah nice yıllara bu geleneğimiz devam eder.

MEHTER TAKIMLARI OLUŞUMU

Mehter Takımları 3 katlı, 5 katlı ve 9 katlı gibi katlardan oluşmaktadır. Buradaki Kat tabiri her Müzik aletinden kaç adet olduğudur. Yalnız cevganiler müzik alet sayısının çift katı olmaktadır. Yani 3 katlı bir Mehterde 6 adet cevgan bulunmaktadır. 

Kumluca Belediyesi Mehter Takımı 3 katlı bir mehter olup; Çorbacı başı, 2 Zırh, Türk Bayrağı, Kırmızı Beyaz, Yeşil Sancaklardan oluşan  4 sancak, Hücum Tuğ, 3 Tuğ, Mehter Başı, 6 cevgani, 3 er kişilik Zurnazen, Nakkarezen, Zilzen ve Davulzen ile Köszen ve 2 adet Kös yedeği olmak üzere 33 kişiden ve 2 bölümden oluşmaktadır

 

 

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker